Czy technologia poprawiła jakość naszego życia?

Patrząc jak szybko zmienia się współczesny świat wiele osób zadaje sobie pytanie czy nasze życie stało się lepsze dzięki technologii? Wiadomo, nowa technologia to także nowe zagrożenia, jednakże nie sposób odmówić jej znacznej poprawy jakości naszego życia. Do wielu udogodnień już tak się przyzwyczailiśmy, że przestaliśmy ich dostrzegać. W jaki sposób technologia wpłynęła na nasze życie? Czy znacząco podniosła jego jakość?

REKLAMA:

Wszystko w jednym

Dzięki takim urządzeniom jak smartfony zyskaliśmy niemal nieograniczony dostęp do całej wiedzy. Dziś, dzięki dostępności online wykładów różnych uczelni czy tutoriali możemy zdobywać wiedzę z niemal dowolnej dziedziny, gdzie i kiedy tylko chcemy. Potrzebujemy szybko się dowiedzieć jak coś naprawić? Nie ma problemu, wystarczy, że mamy tylko połączenie z Internetem. Media społecznościowe dają nam możliwość do utrzymywania stałych kontaktów z innymi.

Smartfony pozwalają nam też oszczędzić wiele czasu, gdyż za pomocą różnych aplikacji możemy zrobić zakupy, zamówić jedzenie lub transport, a także załatwić sprawy urzędowe. Dzięki temu nie musimy nigdzie jeździć i stać w długich kolejkach. Ponadto, od niedawna możemy mieć na telefonie elektroniczne wersje takich dokumentów jak dowód osobisty czy prawo jazdy.

Płatności bezgotówkowe

Kolejną dużą zmianą, która znacząco ułatwiła nasze życie było pojawienie się nowych form płatności bezgotówkowej. Jej zalety dostrzegło już wiele osób, o czym świadczą rosnące z roku na rok statystyki tego rodzaju transakcji. Płatności bez gotówki posiada wiele zalet: nie nosimy przy sobie gotówki, dzięki czemu nawet w razie napadu nie stracimy pieniędzy, nie musimy odliczać odpowiedniej kwoty do zapłaty, dzięki czemu znacznie krócej trwa sama transakcja.

Jakie są obecnie najpopularniejsze formy płatności bezgotówkowych? Przede wszystkim płatność kartą. Szczególną popularnością cieszą się płatności kartą zbliżeniowe, według banku Pekao wyniosły one nieco ponad 91% wszystkich płatności za pomocą kart. Coraz większą popularnością cieszą się także transakcje wykonywane za pośrednictwem smartfona, zwłaszcza płatności BLIK. Tutaj nie potrzebujemy już nawet mieć przy sobie portfela, wystarczy tylko telefon.

Inteligentny dom

Czym jest inteligentny dom? To dom wyposażony w elektronikę, której możemy wydawać polecenia, a ona wykona wiele rzeczy za nas. Możemy na odległość sterować różnymi sprzętami, na przykład włączyć pralkę będąc w pracy tak, aby gdy wrócimy pranie było już gotowe. Możemy też zaprogramować inteligentny system ogrzewania, żeby trzymał odpowiadającą nam temperaturę. Możliwości, które dają nam inteligentne domy są ogromne i uzależnione są tylko od tego jak wiele inteligentnych urządzeń się w nim znajduje. Dzięki temu nasze życie jest coraz wygodniejsze.